
| : | MPQ4322GLE-AEC1-Z |
|---|---|
| : | Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| : | MPS (Monolithic Power Systems) |
| : | 42V LOAD DUMP T |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 12-PowerVFQFN |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz ~ 2.5MHz |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | 12-QFN (3x4) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 34.2V |
| Voltage - Input (Min) | 3.3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |