
| : | MRF372R3 |
|---|---|
| : | RF FETs, MOSFETs |
| : | NXP Semiconductors |
| : | RF MOSFET LDMOS |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | NI-860C3 |
| Current Rating (Amps) | 17A |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Frequency | 857MHz ~ 863MHz |
| Power - Output | 180W |
| Gain | 17dB |
| Technology | LDMOS |
| Supplier Device Package | NI-860C3 |
| Voltage - Rated | 68 V |
| Voltage - Test | 32 V |
| Current - Test | 800 mA |