| : | NCV59801CML330TCG |
|---|---|
| : | Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators |
| : | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| : | LDO, 1A, AUTOMO |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Current - Output | 1A |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Quiescent (Iq) | 55 µA |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | 8-DFNW (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Grade | Automotive |
| PSRR | 85dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Voltage Dropout (Max) | 0.238V @ 1A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Qualification | AEC-Q100 |