
| : | NE85633-T1B-A |
|---|---|
| : | Bipolar RF Transistors |
| : | CEL (California Eastern Laboratories) |
| : | SAME AS 2SC3356 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CEL (California Eastern Laboratories) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Gain | 11.5dB |
| Power - Max | 200mW |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 20mA, 10V |
| Frequency - Transition | 7GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.1dB @ 1GHz |
| Supplier Device Package | 3-MINIMOLD |