
| : | NTE5256A |
|---|---|
| : | Single Zener Diodes |
| : | NTE Electronics, Inc. |
| : | DIODE ZENER 14V |
| : | - |
| : | Bag |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NTE Electronics, Inc. |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±5% |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 14 V |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.2 Ohms |
| Supplier Device Package | DO-5 |
| Power - Max | 50 W |