
| : | PCA85262ATT/AY |
|---|---|
| : | Display Drivers |
| : | NXP Semiconductors |
| : | AUTOMOTIVE 32 X |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Display Type | LCD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C |
| Configuration | 32 Segment |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Digits or Characters | 8 Characters, 16 Characters, 128 Elements |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Grade | Automotive |
| Current - Supply | 3.5 µA |
| Qualification | AEC-Q100 |