
| : | PD55015-E |
|---|---|
| : | RF FETs, MOSFETs |
| : | STMicroelectronics |
| : | RF MOSFET LDMOS |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | PowerSO-10RF Exposed Bottom Pad (2 Formed Leads) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Frequency | 500MHz |
| Power - Output | 15W |
| Gain | 14dB |
| Technology | LDMOS |
| Supplier Device Package | PowerSO-10RF (Formed Lead) |
| Voltage - Rated | 40 V |
| Voltage - Test | 12.5 V |
| Current - Test | 150 mA |