

| : | PD57018TR-E |
|---|---|
| : | RF FETs, MOSFETs |
| : | STMicroelectronics |
| : | RF MOSFET LDMOS |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | PowerSO-10RF Exposed Bottom Pad (2 Formed Leads) |
| Current Rating (Amps) | 2.5A |
| Frequency | 945MHz |
| Power - Output | 18W |
| Gain | 16.5dB |
| Technology | LDMOS |
| Supplier Device Package | PowerSO-10RF (Formed Lead) |
| Voltage - Rated | 65 V |
| Voltage - Test | 28 V |
| Current - Test | 100 mA |