
| : | QV8025NH5TP |
|---|---|
| : | TRIACs |
| : | Littelfuse / IXYS RF |
| : | TRIAC 800V 25A |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | QVxx25xHx |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Triac Type | Standard |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 75 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 208A, 250A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3 V |
| Supplier Device Package | TO-263 (D2PAK) |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 25 A |
| Voltage - Off State | 800 V |