| : | R413W347050P0K |
|---|---|
| : | Film Capacitors |
| : | TOKIN (KEMET) |
| : | CAP FILM 0.47UF |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TOKIN (KEMET) |
| Series | R41P |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Ratings | AEC-Q200, X1, Y2 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.870" (22.10mm) |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.433" W (41.50mm x 11.00mm) |