
| : | R7S00416XX |
|---|---|
| : | Single Diodes |
| : | Powerex, Inc. |
| : | DIODE GP 400V 1 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Powerex, Inc. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | DISCONTINUED |
| Package / Case | DO-200AA, A-PUK |
| Mounting Type | Clamp On |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 7 µs |
| Technology | Standard |
| Current - Average Rectified (Io) | 1600A |
| Supplier Device Package | DO-200AA, R62 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1500 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 mA @ 400 V |