| : | R9G01222XX |
|---|---|
| : | Single Diodes |
| : | Powerex, Inc. |
| : | DIODE GP 1.2KV |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Powerex, Inc. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | DISCONTINUED |
| Package / Case | DO-200AB, B-PUK |
| Mounting Type | Clamp On |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 15 µs |
| Technology | Standard |
| Current - Average Rectified (Io) | 2200A |
| Supplier Device Package | DO-200AB, B-PUK |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 1500 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 mA @ 1200 V |