
| : | RSCHL2245R5G09014GT |
|---|---|
| : | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| : | Elna America |
| : | CAP 220MF -20% |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Elna America |
| Series | DHL |
| Package | Bulk |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.531" Dia (13.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Height - Seated (Max) | 0.386" (9.80mm) |
| Capacitance | 220 mF |
| Voltage - Rated | 5.5 V |