
| : | RSSD10X50A1R50KS06 |
|---|---|
| : | Adjustable Power Resistor |
| : | Vishay / Sfernice |
| : | ADJ PWR RES 1.5 |
| : | - |
| : | Bag |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sfernice |
| Series | RSSD |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular |
| Adjustment Type | Slide |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diameter | 0.453" OD, 0.197" ID (11.50mm x 5.00mm) |
| Length | 1.969" (50.00mm) |
| Termination | Solder Lug |
| Resistance | 1.5 Ohms |
| Power (Watts) | 25 W |