
| : | RT9077-80GJ5 |
|---|---|
| : | Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators |
| : | Richtek |
| : | IC REG LDO 200M |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richtek |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 200mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 100mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |