
| : | S18-SSTHS1-R5SA5-30 |
|---|---|
| : | Position, Proximity, Speed (Modules) |
| : | Standex Electronics |
| : | SPEED SWITCH MA |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Standex Electronics |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M18 |
| Output Type | NPN |
| Type | Hall Effect Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Termination Style | Cable Leads |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Must Operate | 5.5mT |
| Must Release | 3.5mT |
| Actuator Material | Magnet |
| Frequency | 30 Hz |