
| : | S3D40065H2 |
|---|---|
| : | Single Diodes |
| : | SMC Diode Solutions |
| : | 650V, 40A, TO-2 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 3100pF @ 0V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 128A |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 40 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 650 V |