| : | SCA3000-E05 |
|---|---|
| : | Accelerometers |
| : | TOKO / Murata |
| : | ACCELEROMETER 1 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TOKO / Murata |
| Series | SCA3000 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | Temperature Sensor |
| Package / Case | 18-SMD, No Lead |
| Output Type | SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±18g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.35V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 18-SMD |
| Sensitivity (LSB/g) | 160 |