| : | SD1A240A-13 |
|---|---|
| : | DIACs, SIDACs |
| : | Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
| : | THYRISTOR SMA T |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 60 mA |
| Voltage - Breakover | 230 ~ 250V |
| Current - Breakover | 200 µA |
| Supplier Device Package | SMA |
| Current - Peak Output | 1 A |