
| : | SIT5711A-KW-0010 |
|---|---|
| : | Oscillators |
| : | SiTime |
| : | FROM -40 TO 85C |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SiTime |
| Series | SiT5711, Emerald Platform™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 10-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | LVCMOS |
| Type | OCXO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency Stability | ±5ppb |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Height - Seated (Max) | 0.247" (6.28mm) |
| Frequency | 10 MHz |
| Base Resonator | MEMS |