
| : | SPRH1210-561M |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | CODACA |
| : | SMD LOW LOSS PO |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CODACA |
| Series | SPRH1210 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Features | Drum Core, High Current, Low DCR |
| Package / Case | 2-SMD |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 606mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 1.5A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | 2-SMD |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Inductance | 560 µH |
| Current Rating (Amps) | 1.13 A |