| : | TB62206FG,EL |
|---|---|
| : | Motor Drivers, Controllers |
| : | Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation |
| : | IC MTR DRV BIPL |
| : | - |
| : | - |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation |
| Series | - |
| Package | - |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-BSOP (0.346", 8.80mm Width) + 2 Heat Tabs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Current - Output | 1.5A |
| Interface | Parallel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Half Bridge (4) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Applications | General Purpose |
| Technology | DMOS |
| Voltage - Load | 13V ~ 35V |
| Supplier Device Package | 20-HSOP |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Step Resolution | 1, 1/2 |