| : | TCPT1300X01 |
|---|---|
| : | Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output |
| : | Vishay Semiconductor - Opto Division |
| : | SENSOR OPT SLOT |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay Semiconductor - Opto Division |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-SMD |
| Sensing Distance | 0.118" (3mm) |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Response Time | 20µs, 30µs |
| Grade | Automotive |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 20 V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25 mA |
| Qualification | AEC-Q101 |