
| : | TCTOM1A225M8R |
|---|---|
| : | Tantalum - Polymer Capacitors |
| : | KYOCERA AVX |
| : | M- CASE / 225- |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | TCTO |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500mOhm @ 100kHz |
| Manufacturer Size Code | M |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage - Rated | 10 V |