
| : | TP3E477M6R3C0100AS |
|---|---|
| : | Tantalum Capacitors |
| : | Vishay / Sprague |
| : | TP3477M6R3EC010 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, TP3 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Features | Automotive |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 125°C |
| Manufacturer Size Code | E |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage - Rated | 6.3 V |