
| : | TPS923655MDMTR |
|---|---|
| : | LED Drivers |
| : | Texas Instruments |
| : | 65-V, 4-A BOOST |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-VDFN Exposed Pad |
| Voltage - Output | 0V ~ 63V |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Frequency | 100kHz ~ 2.2MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Applications | Backlight, Lighting |
| Current - Output / Channel | 4A |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | 14-VSON (4.5x3) |
| Dimming | Analog, PWM |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 63V |