
| : | TPT1042VQ-SO1R-S |
|---|---|
| : | Drivers, Receivers, Transceivers |
| : | 3PEAK |
| : | AUTOMOTIVE GRAD |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | 3PEAK |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Transceiver |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Data Rate | 5Mbps |
| Protocol | CANbus |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Receiver Hysteresis | 120 mV |
| Duplex | Half |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |