
| : | UVZ1C222MHD1TI |
|---|---|
| : | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| : | Nichicon |
| : | CAPACITOR |
| : | - |
| : | Tape & Box (TB) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Capacitance | 2.2 mF |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 920 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.058 A @ 10 kHz |